Polska Agencja Informacyjna

Xi Jinping: Widać już pierwsze wymierne efekty walki z korupcją

Dziś w Pekinie trwa posiedzenie Centralnej Komisji Inspekcji Dyscyplinarnej, w którym bierze udział również prezydent Xi Jinping. Celem zgromadzonych jest ustalenie nowych zasad walki z korupcją, a Xi podczas swojego wystąpienia stwierdził, że pierwsze cele kampanii zostały już osiągnięte i coraz więcej urzędników powstrzymuje się przed nielegalną działalnością z obawy przed surowymi karami.

Hongkońskie media jednak zauważają, że konieczne są głębokie reformy strukturalne oraz stworzenie niezależnych od KPCh mechanizmów nadzoru. – Posiedzenie jest ważnym elementem przygotowań do jesiennego XIX zjazdu partii, dlatego Xi Jinpingowi zależy na stworzeniu wrażenia jedności oraz wewnętrznej spójności członków partii komunistycznej – piszą dziennikarze "Apple Daily" i dodają, że prawdziwą zmianę może dopiero przynieść precyzyjniejsze wytyczenie kompetencji poszczególnych organów administracji i lokalnych rządów, by nie dochodziło do nadużyć.

Zhuang Deshui z Uniwersytetu Pekińskiego jest zdania, że niezbędne jest też poszanowanie dla niezawisłości sądów, a obywatele powinni mieć dostęp do rzetelnych źródeł informacji, by móc kontrolować członków KPCh podobnie jak w Hongkongu. 

 

Źródło: Apple Daily