Polska Agencja Informacyjna

1/4 zagranicznych firm w Chinach w przeciągu najbliższych trzech lat planuje przeniesienie działalności poza kraj

Z opublikowanego dziś raportu Amerykańskiej Izby Handlu w Chińskiej Republice Ludowej (AmChamChina) wynika, że zdecydowana większość zagranicznych inwestorów w Chinach w ciągu ostatnich lat zauważyła pogorszenie warunków prowadzenia działalności i zaledwie 56 proc. z nich nadal uważa ten rynek za jeden z trzech najbardziej obiecujących na świecie (cztery lata temu było to aż 78 proc.).

Ponadto, ponad 60 proc. z 522 respondentów stwierdziło, że nie wierzy w zapewnienia prezydenta Xi Jinpinga dotyczące zwiększenia otwartości na świat zewnętrzny, a ponad połowa skarży się na dyskryminację ze strony władz i wciąż istniejące kłopoty administracyjne. 80 proc. odpowiedziało, że zyski wcale nie są większe niż w innych krajach na świecie, co jest spowodowane głównie wzrastającymi kosztami produkcji. Z tego powodu aż 25 proc. planuje w ciągu najbliższych lat przeniesienie działalności poza Państwo Środka.

Przewodniczący AmChamChina Cai Ruide uważa, że jest to skutek spowolnienia tempa reform ekonomicznych, skomplikowanego prawa handlowego i braku konsekwencji i determinacji we wprowadzaniu ułatwień dla przedsiębiorców.

 

Źródło: Apple Daily