Polska Agencja Informacyjna

Były prezes koncernu Sinopec skazany na 15 lat pozbawienia wolności za przyjmowanie łapówek

Były prezes China Petroleum & Chemical Corporation (w skrócie: Sinopec) oraz członek KPCh Wang Tianpu został dziś przez sąd ludowy średniego szczebla w Nanchangu w prowincji Jiangxi uznany winnym przyjmowania nielegalnych korzyści majątkowych na kwotę 33,5 mln juanów i skazany na 15 lat pozbawienia wolności. Będzie też musiał zapłacić grzywnę w wysokości 3,2 mln juanów. Wang już przyznał się do winy i zapowiedział, że nie skorzysta z prawa do apelacji.

19 stycznia inny wysoki rangą pracownik Sinopecu Liao Yongyuan za podobne przestępstwa otrzymał taki sam wymiar kary. Agencja AFP zauważa, że duże państwowe przedsiębiorstwa są często podatnym gruntem do nadużyć, którym sprzyjają ścisłe związki między biznesmenami i urzędnikami.

Sinopec to przedsiębiorstwo specjalizujące się w wydobyciu gazu ziemnego i ropy naftowej, przetwarzaniu ropy naftowej oraz dystrybucji produktów ropopochodnych. Większość udziałów (ponad 75 proc.) należy do Sinopec Group, która według Forbes Global w 2013 roku zajmowała 4. miejsce na liście największych przedsiębiorstw świata pod względem wielkości sprzedaży. Sinopec Corp. jest największym chińskim wytwórcą produktów ropopochodnych i drugim producentem ropy.

 

Źródło: AFP