Polska Agencja Informacyjna

Ambasador UE w Chinach apeluje o stworzenie sprawiedliwych warunków konkurencji dla inwestorów z krajów Wspólnoty

Pomimo niedawno wygłoszonego przemówienia prezydenta Xi Jinpinga w Davos dotyczącego konieczności zwiększenia otwartości światowych systemów gospodarczych i pogłębiania procesu globalizacji, europejscy komentatorzy wskazują, że zagraniczni inwestorzy nadal napotykają na duże trudności w prowadzeniu działalności za Wielkim Murem.

Hans Dietmar Schweisgut, ambasador Unii Europejskiej w Pekinie krytykuje komunistyczne władze i zauważa, że za słowami prezydenta nie idą konkretne decyzje. – Od czasu wstąpienia do WTO w 2001 roku Chińczycy inwestują olbrzymie sumy w państwach Wspólnoty, lecz ściśle chronią własny rynek. Mam nadzieję, że prezydent Xi dotrzyma obietnicy złożonej na Światowym Forum Ekonomicznym i sytuacja szybko się zmieni – stwierdził.

Unijni dyplomaci oskarżają też administrację Xi o ingerencję w działalność organizacji pozarządowych oraz martwią się, że nowe przepisy dotyczące kontroli internetu mogą definitywnie pozbawić krajowych użytkowników sieci dostępu do niezależnych źródeł informacji.

 

Źródło: RFI