Polska Agencja Informacyjna

The Wall Street Journal: Jeszcze zbyt wcześnie, by Facebook mógł zaistnieć na chińskim rynku

Twórca Facebooka, Mark Zuckerberg w ciągu ostatniego roku często coraz częściej przyjeżdża do Chin, a każda wizyta spotyka się z zainteresowaniem krajowych mediów. "The Wall Street Journal" pisze, że pomimo jego starań, komunistyczne władze nadal są niechętne ekspansji firmy na krajowym rynku.

Wicedyrektor Biura Prasowego Rady Państwa ChRL Guo Weimin stwierdził dwa lata temu, że jeśli FB będzie szanował krajowe prawo, to nie ma przeszkód, by 700 milionów chińskich internautów mogło mieć do niego dostęp. W 2015 roku zezwolono nawet na otwarcie biura w Pekinie, co zostało odebrane jako pozytywny sygnał. Ostatecznie jednak okazało się, że była to zaledwie trzymiesięczna licencja i nie doszło do uruchomienia przedstawicielstwa.

Ponadto, firma musiałaby się liczyć z silną konkurencją ze strony lokalnego serwisu Tengxun i zaprzestać ukazywania kontrowersyjnych informacji (jak w 2009 roku, kiedy donoszono o zamieszkach w Xinjiangu), dlatego eksperci są zdania, że zaistnienie w Chinach będzie niezwykle trudne. Wydaje się, że nawet płynna znajomość mandaryńskiego Zuckerberga oraz osobiste spotkanie z Liu Yunshanem nie pomogą Facebookowi.

 

Źródło: The Wall Street Journal