Polska Agencja Informacyjna

Ze względu na wysokie zanieczyszczenie powietrza w największych miastach Chin wprowadzono zakaz odpalania fajerwerków

Z najnowszego raportu Ministerstwa Ochrony Środowiska dotyczącego negatywnego wpływu niezwykle popularnych w czasie chińskiego nowego roku fajerwerków na zanieczyszczenie powietrza wynika, że w tym okresie jest to jedno z największych jego źródeł i dlatego już tydzień temu wprowadzono poważne ograniczenia w ich użyciu (jak w Pekinie), bądź całkowicie zakazano ich odpalania (w Szanghaju).

Media przypominają, że w takich miejscach jak Shijiazhuang czy Tianjin w ostatnim dniu starego roku poziom PM 2,5 przekroczył 600 a nawet 700 jednostek. Wprowadzenie nowych przepisów znacząco poprawiło sytuację, lecz wiele miast nadal ich nie stosuje, a zmiana tradycyjnych przyzwyczajeń jest niezwykle trudna.

Zhao Shu z pekińskiego miejskiego archiwum gromadzącego dane o jakości powietrza przypomina, że jednym zarządzeniem administracyjnym nie można wyeliminować kilkusetletnich obyczajów. – Mieszkańcy muszą sami zrozumieć istotę problemu, lecz w ostatnich latach obserwujemy znaczną poprawę w tym zakresie – mówi Zhao.

 

Źródło: Sina News