Polska Agencja Informacyjna

Kijowski sąd wydał nakaz aresztowania Janukowycza i Zacharczenki w związku z tzw. sprawą cerkiewną

Sąd w Kijowie wydal zgodę na zatrzymanie byłego ukraińskiego prezydenta Wiktora Janukowycza, byłego ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Witalija Zacharczenki oraz byłego komendanta kijowskiej policji Walerija Koriaka. Według informacji zdobytych przez ukraiński program telewizyjny "112 Ukraina" trzej podejrzani mieli w 2013 roku nielegalnie pozbawić wolności biskupa Aleksandra Drabynkę, osobistego sekretarza byłego zwierzchnika Ukraińskiej Cerkwi prawosławnej, metropolity kijowskiego i całej Ukrainy Włodzimierza. Według ukraińskich śledczych aresztowanie Drabynki dawało oskarżonym możliwość wywierania nacisku na Włodzimierza, aby zmusić go do odejścia z pełnionego urzędu. 

Niechętny Janukowyczowi metropolita Włodzimierz zrezygnował z funkcji dopiero 24 lutego 2014 roku, już po zwycięstwie kijowskiego Majdanu. Hierarcha zmarł w lipcu 2014 roku.

Decyzja kijowskiego sądu ma w dużej mierze charakter symboliczny, gdyż zarówno Janukowycz, jak i Zacharczenko po zwycięstwie ukraińskiej opozycji ukrywają się na terytorium Federacji Rosyjskiej.

 

Źródło: Gazeta.ru