Polska Agencja Informacyjna

Pięć osób podejrzanych o związki z Państwem Islamskim aresztowanych w Hiszpanii i na Węgrzech

W Hiszpanii i na Węgrzech aresztowano pięć osób podejrzewanych o związki z Państwem Islamskim. W oświadczeniu wydanym w piątek 13 stycznia przez hiszpańskie MSW można przeczytać, że w miejscowości Figueres (Katalonia) policja aresztowała Marokańczyka z holenderskim dokumentem tożsamości. Służby podejrzewają mężczyznę o przynależność do organizacji terrorystycznej Daesh.

W chwili obecnej trwa dochodzenie, czy przyjazd podejrzanego do Hiszpanii motywowany był chęcią przeprowadzenia działań terrorystycznych w Europie. Wiadomo, że wcześniej Marokańczyk przebywał w Turcji. W osobnym oświadczeniu ministerstwa można również znaleźć informację, że policja aresztowała dwóch innych obywateli, którzy należeli do organizacji terrorystycznej i „byli zdecydowani do przeprowadzenia działań terrorystycznych”. Od roku 2015, hiszpańskie służby aresztowały 181 osób mających powiązania z Daesh.

Na Węgrzech pojawiło się natomiast doniesienie mówiące o zatrzymaniu dwóch zagranicznych kobiet, które chciały przyłączyć się do ISIS. Państwa członkowskie Unii Europejskiej są zaniepokojone rosnącym zagrożeniem ze strony bojowników Daesh, którzy mogą wkrótce licznie powrócić z Syrii i Iraku, gdzie międzynarodowa koalicja zadaje terrorystom znaczne straty.

 

 

Źródło: Al-Bawaba