Polska Agencja Informacyjna

Niemcy: Dochodzenie przeciwko policjantowi podejrzewanemu o wspieranie „Obywateli Rzeszy”

19 października ubiegłego roku w miejscowości Georgensgmünd położonej w Bawarii doszło do strzelaniny zainicjowanej przez zwolennika ruchu „Obywatele Rzeszy”, podczas której zginął policjant, a trzech funkcjonariuszy zostało poważnie rannych. Przyczyną wymiany ognia była przygotowana obława policyjna w celu odebrania broni czterdziestodziewięcioletniemu mężczyźnie, członkowi radykalnie prawicowej organizacji. Gdy policja weszła do mieszkania mężczyzny, ten od razu otworzył ogień raniąc czterech policjantów.

23 stycznia prokuratura generalna poinformowała, że wszczęła dochodzenie w sprawie możliwego współudziału policjanta w strzelaninie. Podczas dochodzenia wyszło na jaw, że jeden z funkcjonariuszy wiedział o dużym arsenale broni przechowywanym w mieszkaniu. Zdaniem prokuratury zatajenie tej informacji może zostać uznane za pomocnictwo w zabójstwie poprzez zaniechanie.

Ruch "Obywateli Rzeszy" (Reichsbürgerbewegung) to organizacja istniejąca od lat 80. XX wieku, nieuznająca niemieckich demokratycznych struktur państwowych, kultywująca natomiast ideę Rzeszy Niemieckiej.

 

 

Źródło: Bayerischer Rundfunk