Polska Agencja Informacyjna

Niemcy: Doroczny raport o stanie gospodarki Sigmara Gabriela

Sigmar Gabriel, minister gospodarki i wicekanclerz Niemiec, przedstawił w Bundestagu doroczny raport gospodarczy. Minister zaprezentował dane wskazujące na to, że w tym momencie w Niemczech zatrudnionych jest 43 mln obywateli. Podkreślił też, że coraz częściej zatrudnia się osoby na umowy gwarantujące ubezpieczenie społeczne. Zapowiedział, że na bieżący rok szacuje się wzrost PKB o 1,4%, natomiast w roku ubiegłym wskaźniki gospodarcze wzrosły o 1,9%.

Gabriel zaznaczył jednocześnie, że nie wszyscy obywatele Niemiec są beneficjentami rozwoju gospodarczego. Ostrzegł ponadto, że dotychczasowe przyspieszenie ekonomiczne nie jest dane raz na zawsze.

W obliczu zbliżających się jesiennych wyborów parlamentarnych, wicekanclerz apelował o wzajemny szacunek podczas kampanii wyborczej. Ostrzegał również przed falą eurosceptycyzmu. – Jeśli wrogom Europy po raz kolejny po Brexicie uda się osiągnąć sukces, tym razem we Francji lub w Holandii, to grozi nam rozpad największego projektu cywilizacyjnego XX wieku, mianowicie Unii Europejskiej – zapowiedział Gabriel.

Przemówienie Sigmara Gabriela było jednym z ostatnich, które wygłaszał jako minister gospodarki. Mowę podsumowującą wygłosił również Frank-Walter Steinmeier, obecny minister spraw zagranicznych.

 

 

Źródło: tagesschau.de