Polska Agencja Informacyjna

Boris Johnson o weryfikacji postawy Wielkiej Brytanii w konflikcie syryjskim

Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Boris Johnson zaproponował nowe rozwiązanie konfliktu syryjskiego i pozostanie Baszara al-Asada na stanowisku prezydenta, jeżeli polityk ten wygra wybory.

Zdaniem szefa brytyjskiej dyplomacji, należy poszukać „demokratycznego rozwiązania”, a takie rozwiązanie zapewnią uczciwe, przeprowadzone pod nadzorem ONZ wybory. Swój głos mogliby oddać również syryjscy uchodźcy i wysiedleńcy przebywający poza granicami swojej ojczyzny. Boris Johnson, który przemawiał przed komisją ds. stosunków międzynarodowych w Izbie Lordów oświadczył, że Wielka Brytania przez długi czas uważała za konieczne ustąpienie z urzędu Baszara al-Asada, jednakże jak dotąd nigdy nie udało się tego dokonać.

Boris Johnson widzi również szanse na porozumienie z Rosją w sprawie walki z terrorystami z Państwa Islamskiego w Syrii. – Widzę wady i zagrożenia wobec naszego przyłączenia się i wspierania Rosjan i Al-Asada, ale muszę być również realistą w obliczu zmiany sytuacji. Być może będziemy musieli zweryfikować i na nowo pomyśleć nad sposobami poradzenia sobie ze sprawą – powiedział Johnson.

 

 

Źródło: BBC Arabic