Polska Agencja Informacyjna

Pierwsze od 2011 roku porozumienie pomiędzy OPEC a producentami ropy spoza organizacji Wyróżniony

W sobotę 10 grudnia ministrowie Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) dyskutowali nad zmniejszeniem produkcji ropy naftowej do 600 tys. baryłek dla krajów spoza organizacji.

Minister energetyki Kataru Muhammad bin Saleh Al-Sada ogłosił, że producenci spoza organizacji zgodzili się na zmniejszenie produkcji nawet do 558 tys. baryłek. Liczba ta jest mniejsza, niż zakładany przez OPEC cel. Minister energetyki Arabii Saudyjskiej Khaled Al-Falih zaznaczył z kolei, że jest to historyczne porozumienie, które cementuje kooperację i przygotowuje do dalszej współpracy pomiędzy producentami. Zdaniem Al-Faliha, decyzja przyspieszy naturalny proces przywracania równowagi na rynku naftowym.

W sobotę 13 krajów wytwarzających ropę zgodziło się na ograniczenia wydobycia surowca do 558 tys. baryłek. Cięcia produkcji dotyczą Rosji, Azerbejdżanu, Bahrajnu, Brunei, Gwinei Równikowej, Kazachstanu, Malezji, Meksyku, Omanu, Sudanu, Sudanu Południowego, Brazylii i Boliwii. Jest to pierwsze porozumienie osiągnięte pomiędzy OPEC i producentami spoza organizacji od roku 2011.

 

Źródło: Asharq Al-Awsat