Polska Agencja Informacyjna

Rosja chce przejąć ukraińskich konstruktorów lotniczych z kijowskich zakładów Antonow Wyróżniony

28 stycznia podczas wizyty w fabryce Woroneskiego Zjednoczenia Transportu Lotniczego wicepremier Federacji Rosyjskiej Dmitrij Rogozin oświadczył, że władze Rosji są gotowe przyjąć wszystkich ukraińskich konstruktorów lotniczych z kijowskich zakładów lotniczych Antonow oraz zapewnić im pracę i odpowiednie wynagrodzenie.

– Oczywiście się cieszymy i czekamy na przeprowadzkę do Rosji ukraińskich konstruktorów lotniczych, budowniczych samolotów. Oni teraz nie mają dla siebie żadnych perspektyw pracy ani w Kijowie, ani, w gruncie rzeczy, na Ukrainie. Czekamy na naszych kolegów, jesteśmy gotowi, aby zaopatrzyć ich we wszystkie niezbędne rzeczy, zapewnić pracę, perspektywy, wynagrodzenie w tym celu, aby nie zaginęła ta ideologia budowania samolotów, która niegdyś została opracowana przez Olega Konstantinowicza Antonowa jako nieodłączna część wspólnej szkoły konstruktorskiej Związku Radzieckiego – powiedział Rogozin.

Lotnicze zakłady konstrukcyjne Olega Antonowa działają w Kijowie od 1952 roku. W ciągu 60 lat w zakładach Antonow opracowano ponad 100 modeli samolotów. W październiku 2016 roku Andriej Chaustow z Antonowa zapowiedział, że w 2017 roku kijowskie zakłady nie wypuszczą ani jednego nowego samolotu.

 

Źródło: RIA Novosti