Polska Agencja Informacyjna

Chińskie MSZ krytykuje premiera Japonii

Podczas Tokijskiej Międzynarodowej Konferencji ds. Rozwoju Afryki (Tokyo International Conference on African Development), która odbyła się w dniach 27–28 sierpnia w Nairobi premier Japonii Shinzō Abe skrytykował chińską politykę morską.

W przemówieniu wygłoszonym 27 sierpnia premier Abe stwierdził, że Japonia ponosi odpowiedzialność za rozwijanie krajów basenu Oceanu Spokojnego i Oceanu Indyjskiego w miejsca wolne od przymusu i użycia siły, a ceniące wolność, praworządność i gospodarkę rynkową.

Dwa dni później państwowa agencja prasowa Xīnhuá opublikowała sprzeciw podsekretarza chińskiego MSZ Zhanga Minga wobec niestosownego wystąpienia premiera Japonii. „Znaczna cześć handlu między Chinami a Afryką odbywa się drogą morską, jednak nie ma to wpływu na wolność żeglugi po Pacyfiku czy Oceanie Indyjskim. Błędem jest podnoszenie problemów innych regionów celem ingerencji w rozwój Afryki” – skomentował Zhang Ming.

Premier Japonii krytycznie odnosi się do chińskiej polityki ekspansji wpływów na Morzu Wschodniochińskim i Morzu Południowochińskim.

 

 

Źródło: NHK