Polska Agencja Informacyjna

Japonia zacieśnia relacje z Kolumbią

Japonia przekaże Kolumbii 1 mld JPY na usunięcie min lądowych pozostawionych po wieloletniej wojnie domowej, która przetoczyła się przez kraj.

Podczas szczytu Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC) premier Japonii Shinzo Abe spotkał się z prezydentem Kolumbii Juanem Manuelem Santosem. Premier wyraził chęć dalszego wspierania procesów pokojowych w Kolumbii oraz pogratulował prezydentowi otrzymania tegorocznej pokojowej Nagrody Nobla.

Rząd Japonii poinformował, że Santos uznał pomoc Japonii za "bardzo skuteczną" oraz podkreślił znaczenie zbliżających się debat nad pokojem w kraju, które odbędą się w kolumbijskim parlamencie.

Abe i Santos zgodzili się również co do konieczności szybkiego zakończenia negocjacji umowy o partnerstwie gospodarczym między Japonią a Kolumbią. Rozmowy rozpoczęły się w 2012 roku, jednak zostały zawieszone, po tym jak Japonia poprosiła o wyeliminowanie cła na import samochodów, a Kolumbia o otworzenie japońskiego rynku na kolumbijskie produkty spożywcze, w tym wołowinę, wieprzowinę i cukier.

 

Źródło: KYODO