Polska Agencja Informacyjna

Japonia wzmacnia środki bezpieczeństwa w rejonie wysp Diaoyu na Morzu Wschodniochińskim

Rząd Japonii zwołał dziś specjalne posiedzenie w sprawie bezpieczeństwa spornych wysp Diaoyu. Postanowiono, że ze względu na wzmożoną aktywność chińskiej marynarki oraz serię prób rakiet balistycznych Korei Północnej konieczne będzie zwiększenie wydatków na obronność, które ogółem wyniosą w 2017 roku 45 mld dolarów.

Od czasu eskalacji konfliktu między Tokio a Pekinem w 2013 roku, chińskie łodzie patrolowe pojawiały się w tym regionie ponad 100 razy. Pomimo wielokrotnie zgłaszanych protestów, Państwo Środka nie zaprzestało wysyłania okrętów na sporne wody.

Tokio planuje zakup nowego sprzętu oraz zwiększenie liczebności wojskowego personelu, a także podniesienie liczby samolotów w bazach na Okinawie, by móc lepiej kontrolować sytuację w regionie. 

Dziennikarze magazynu "Bungeishunju" powołując się na "zaufane źródła informacji" twierdzą, że Abe planuje nawet rozmieszczenie na wyspach Diaoyu stałego garnizonu wojskowego, by wyprzedzić ewentualne działania Pekinu, lecz nie zostało to oficjalnie potwierdzone.

 

Źródło: South China Morning Post