Polska Agencja Informacyjna

Japonia: Burmistrz Nagoi zaprzecza, by masakra nankińska rzeczywiście miała miejsce

Takashi Kawamura, burmistrz Nagoi, w dzisiejszym wywiadzie odnosząc się do niedawnego skandalu związanego z umieszczeniem w sieci hoteli APA materiałów zaprzeczających wydarzeniom z Nankinu z przełomu 1937 i 1938 roku, powiedział: "jeśli to naprawdę miało miejsce, chyba wszyscy Japończycy musieliby na kolanach prosić o przebaczenie, nieprawdaż?". Dodał później, że nie widzi nic zdrożnego w wyborze książek przez właścicieli lokalu.

– Mieszkańcy miasta nie byli torturowani, to były zwyczajne działania wojenne – stwierdził Kawamura. Jest to już druga tego typu wypowiedź od czasu kiedy w 2012 roku w czasie spotkania z przedstawicielami miejskiego komitetu partyjnego powiedział otwarcie, że tragedia ta nigdy się nie zdarzyła.

Masakra nankińska (znana także jako gwałt nankiński) to masowe morderstwa ludności chińskiej w Nankinie (ówczesnej stolicy Republiki Chińskiej) w grudniu 1937 i styczniu 1938 roku. Dopuściła się jej Cesarska Armia Japońska, pod dowództwem generała Iwane Matsui. Była to jedna z największych zbrodni ludobójstwa dokonanych przez wojska najeźdźcy. Przypuszcza się, że śmierć poniosło wówczas od 50 tys. do 400 tys. osób.

 

Źródło: Sina News