Polska Agencja Informacyjna

Japonia zaprzecza oskarżeniom Donalda Trumpa dotyczącym manipulowania kursem jena

Podczas wczorajszego spotkania w Białym Domu z przedstawicielami koncernów farmaceutycznych prezydent USA Donald Trump stanowczo skrytykował "odgórne sterowanie kursem krajowej waluty przez japoński rząd". - Tokio korzysta z niskiej wartości jena oraz zwiększa jego podaż na rynku, by uzyskać korzyści ze szkodą dla amerykańskich firm - powiedział.

Suga Yoshihide na dzisiejszej konferencji prasowej stanowczo skrytykował wypowiedź prezydenta i przypomniał, że krajowy bank centralny co prawda prowadzi politykę luzowania ilościowego, lecz ma to na celu stabilizację cen, a nie deprecjację jena. Dodał, że jego kraj jest gotowy, by nadal prowadzić wymianę handlową opartą na sprawiedliwych zasadach, lecz aby to było możliwe konieczne są dwustronne konsultacje.

Już w lipcu 2015 roku Trump wspominał, że gospodarcze plany premiera Shinzo Abe umożliwiają japońskim przedsiębiorcom niesprawiedliwą konkurencję z firmami ze Stanów Zjednoczonych. Obserwatorzy są zdania, że podobne wypowiedzi mogą utrudnić rozmowy obu głów państw planowane na 10 lutego.

 

Źródło: South China Morning Post