Polska Agencja Informacyjna

Rozmowy pokojowe w Kuwejcie Wyróżniony

Wysłannik ONZ Al-Shaikh Ahmad ogłosił, że w wyniku trwających w Kuwejcie rozmów pokojowych doszło do porozumienia w sprawie uwolnienia nieletnich więźniów. W pertraktacjach wzięły udział dwie strony konfliktu, który od długiego czasu toczy się na terytorium Jemenu. „W sprawie więźniów i zatrzymanych doszło do ugody mówiącej o bezwarunkowym uwolnieniu dzieci. W ciągu najbliższych dni zatrzymani wyjdą na wolność”, przekonuje Al-Shaikh Ahmad. Wysłannik zaprzeczył też plotkom, jakoby jedna ze stron konfliktu była nieobecna na posiedzeniu, jednocześnie podkreślając usilne starania uczestników sesji w znalezieniu pokojowych metod rozwiązania napięcia.

Nieoficjalne doniesienia mówią o zawieszeniu rozmów ze strony delegacji rządowej, która ogranicza się jedynie do wyszukiwania naruszeń ze strony przeciwnego obozu. Nieformalne źródło podaje również, że aktywność przedstawicielstwa rządu sprowadzała się do protestów w sprawie bombardowań na obiekty cywilne w prowincji Taiz.

 

 Podczas posiedzenia nawiązano do śmierci cywila, który w dniu poprzedzającym rozmowy pokojowe, stał się ofiarą walk pomiędzy siłami rządowymi a rebeliantami. Zdarzenie miało miejsce na lotnisku w Adenie podczas próby odbicia przez uzbrojonych mężczyzn bojownika zatrzymanego pod koniec maja. Wysłannik apelował do ONZ o utworzenia nowych dróg mających wspomóc ludność cywilną w obliczu krwawego konfliktu zbrojnego w Jemenie.

 

Źródło: 

 

http://omandaily.om/?p=357744