Polska Agencja Informacyjna

Putin rozpoczyna oficjalną wizytę w Japonii Wyróżniony

15 grudnia prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin rozpoczyna swoją dwudniową wizytę w Japonii. Rosyjski przywódca zamierza odbyć kilka rozmów z japońskim premierem Shinzo Abe. Pierwszego dnia wizyty Putin odwiedzi rezydencję Abe w miasteczku Nagato na wyspie Honsiu, a drugiego dnia wspólnie z premierem Japonii weźmie udział w szeregu oficjalnych spotkań w Tokio.

Głównym tematem rozmów rosyjsko-japońskich ma być rozwiązanie wzajemnych sporów terytorialnych w obrębie Wysp Kurylskich. Putin i Abe mają poruszyć także kwestie, związane z koniecznością wzmocnienia współpracy gospodarczej. Jest to bardzo istotne, ponieważ z powodu spadku cen ropy naftowej oraz wprowadzenia sankcji gospodarczych wobec Rosji w przeciągu dziewięciu pierwszych miesięcy 2016 roku wymiana towarowa pomiędzy Federacją Rosyjską i Japonią zmniejszyła się aż o 28% w porównaniu z analogicznym okresem 2015 roku.

Obecna wizyta Putina w Japonii będzie już jego trzecią wizytą w tym kraju jako prezydenta Federacji Rosyjskiej. Rosyjski polityk odwiedził Japonię w 2000 i w 2005 roku.

 

Źródło: TASS