Polska Agencja Informacyjna

RFI: Obecność lotniskowca Liaoning na Morzu Południowochińskim jest jasnym sygnałem dla Donalda Trumpa Wyróżniony

Grupa okrętów Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej w skład której wchodzi lotniskowiec Liaoning po okrążeniu Tajwanu wpłynęła niedawno na wody Morza Południowochińskiego. Amerykańskie media komentując to wydarzenie stwierdziły, że sam lotniskowiec wprawdzie nie ma dużej wartości bojowej, ale może służyć jako ostrzeżenie dla prezydenta elekta Donalda Trumpa zapowiadającego przyjęcie asertywnej polityki wobec Pekinu.

Bonnie Glasser z Center for Strategic and International Studies uważa, że wybór czasu ćwiczeń jest nieprzypadkowy, ponieważ za miesiąc Trump oficjalnie stanie się gospodarzem Białego Domu. David Kelly z think-tanku China Policy uspokaja jednak, że Chiny wciąż nie dysponują odpowiednim uzbrojeniem, by zagrozić potędze wojskowej USA. – Stany Zjednoczone mają aż dziesięć lotniskowców i bazy na całym świecie. Myślę, że Liaoning służy głównie jako pokaz siły dla opinii publicznej wewnątrz kraju – dodaje.

Nie ulega jednak wątpliwości, że rząd w Pekinie chce wysłać jasny sygnał, iż będzie bronił swojego stanowiska w sprawie spornych terytoriów na Morzu Południowochińskim.

 

Źródło: RFI