Polska Agencja Informacyjna

Czy Donald Trump spotka się osobiście z przywódczynią Tajwanu Cai Yingwen? Wyróżniony

Uwagę tajwańskich mediów przyciąga od kilku dni zbliżająca się zagraniczna podróż przywódczyni wyspy Cai Yingwen, ponieważ podczas pobytu na terytorium Stanów Zjednoczonych może ona spotkać się z prezydentem elektem Donaldem Trumpem. Władze w Pekinie już ostrzegły, że byłoby to jednoznaczne pogwałcenie zasady "jednych Chin".

Podróż Cai do Środkowej i Południowej Ameryki rozpocznie się 7 stycznia i w czasie drogi powrotnej w dniach 13 i 14 stycznia zatrzyma się tymczasowo na terytorium USA, pomimo apeli władz komunistycznych o niewpuszczenie jej do kraju. Biuro Tajpej w USA oświadczyło, że będzie to prywatna wizyta, lecz nie poinformowano czy dojdzie do spotkania z członkami administracji Trumpa.

Spekulacje na temat ewentualnych rozmów pojawiły się po rozmowie telefonicznej między politykami, a także wypowiedziach prezydenta elekta, który stwierdził, że jeśli Pekin nie będzie współpracował w rozwiązaniu serii międzynarodowych problemów, nie ma powodu, by jego kraj nadal uznawał zasadę "jednych Chin".

 

Źródło: RFI