Polska Agencja Informacyjna

Rosyjskie MON wyraża oburzenie brakiem międzynarodowej pomocy humanitarnej dla Aleppo Wyróżniony

15 stycznia 2017 roku oficjalny rzecznik Ministerstwa Obrony Narodowej Federacji Rosyjskiej generał – major Igor Konaszenkow wyraził zdumienie brakiem pomocy humanitarnej ze strony organizacji międzynarodowych dla syryjskiego Aleppo. 

– Minął miesiąc od wyzwolenia Aleppo. Jednak ze strony międzynarodowych organizacji w dalszym ciągu nie płynie żadna realna pomoc dla ludności cywilnej. Jednocześnie w mieście powraca życie. Mieszkańcy, ryzykując życiem, powracają do swoich domów i często samodzielnie zajmują się rozminowywaniem ich od pozostawionych przez bojowników bomb własnej roboty – powiedział Konaszenkow.

Rzecznik rosyjskiego MON podkreślił, iż pomimo, że przedstawiciele ONZ dobrze wiedzą o sytuacji w Aleppo, nie podjęli żadnych działań, aby pomóc mieszkańcom. – Jest po prostu zdumiewające, że po okresie nadzwyczajnej uwagi, udzielanej Aleppo przez międzynarodowe organizacje, zajmujące się humanitarnym rozminowywaniem, miesiąc później nie ma żadnych inicjatyw, mających na celu okazanie pomocy mieszkańcom miasta – skomentował Konaszenkow.

15 grudnia 2016 roku Aleppo zostało wyzwolone z rąk islamistów z tzw. Państwa Islamskiego (ISIS) przez syryjskie siły rządowe i wojska rosyjskie.

 

Źródło: TASS