Polska Agencja Informacyjna

Litwa: Prokuratura zamknęła sprawę przeciw organizatorom młodzieżowego obozu sportowego w Rosji, którzy mieli się dopuścić "zdrady państwowej" Wyróżniony

23 stycznia litewska prokuratura zamknęła sprawę przeciw organizatorom letniego obozu dziecięcego na terenie Rosji, którzy mieli rzekomo dopuścić się "zdrady państwowej". 

Skandal wybuchł w październiku 2014 roku, gdy litewskie media poinformowały, że grupa dziesięciu uczniów rosyjskiej szkoły w Wilnie wzięła udział w corocznym zjeździe organizacji wojskowo-sportowych "Sokół", organizowanym przez Ministerstwo Obrony Narodowej Federacji Rosyjskiej. Doniesienie medialne wywołało oburzenie ze strony władz Litwy, a niektórzy politycy porównywali nawet organizowanie obozów dziecięcych w Rosji do wychowywania piątej kolumny.

Pod koniec 2014 roku Prokuratura Generalna Litwy wszczęła śledztwo w sprawie podejrzenia dopuszczenia się "zdrady państwowej" przez organizatorów wyjazdu. W rosyjskiej szkole przeprowadzono rewizję, śledczy skonfiskowali komputery i telefony komórkowe należące do nauczycieli, przesłuchali świadków.

Po dwuletnim śledztwie litewscy prokuratorzy doszli do wniosku, że nie ma faktycznych danych, potwierdzających wstępne podejrzenia, że inne państwo mogło wywierać wpływ na Litwę. 

 

Źródło: RIA Novosti