Polska Agencja Informacyjna

Czy w najbliższym czasie dojdzie do wznowienia połączeń lotniczych pomiędzy Rosją i Egiptem? Wyróżniony

28 stycznia wicepremier Federacji Rosyjskiej Arkadij Dworkowicz powiedział dziennikarzom, że w najbliższym czasie zostanie podjęta decyzja o wznowieniu połączeń lotniczych pomiędzy Rosją i Egiptem.

– Nie będę podawać dokładnych terminów, ale myślę, że decyzja w sprawie Kairu zostanie podjęta wkrótce – stwierdził Dworkowicz. Rosyjski wicepremier zapowiedział, że sprawę wznowienia lotów będzie się uzgadniać z egipskim prezesem urzędu lotnictwa cywilnego. – Na razie takie spotkanie nie zostało jeszcze zaplanowane. Ale w każdym razie, tak jak zapowiadaliśmy, uznajemy za priorytetowe wznowienie połączeń z lotniskiem w Kairze. Później będziemy kontynuować ten proces w stosunku do pozostałych lotnisk – dodał polityk.

Bezpośrednie połączenia lotnicze między Rosją i Egiptem zostały wstrzymane w listopadzie 2015 roku, bezpośrednio po katastrofie rosyjskiego samolotu pasażerskiego linii Kogałymawia, lecącego z egipskiego Szarm el-Szejk do Petersburga. Na wskutek eksplozji na pokładzie rosyjska maszyna rozbiła się nad półwyspem Synaj. Do organizacji zamachu terrorystycznego przyznali się wówczas dżihadyści z Egiptu, sympatyzujący z tzw. Państwem Islamskim (ISIS).

 

Źródło: TASS