Polska Agencja Informacyjna

Rosja odmówiła wydania wiz dwóm norweskim parlamentarzystom w ramach odwetu za poparcie przez Norwegię sankcji wobec obywateli rosyjskich Wyróżniony

Władze Federacji Rosyjskiej odmówiły 1 lutego wydania wiz dwóm parlamentarzystom z Norwegii, którzy mieli wejść w skład oficjalnej norweskiej delegacji parlamentarnej do Moskwy. Attache prasowy ambasady Rosji w Norwegii Maksim Gurow podkreślał, że norwescy parlamentarzyści "stali się zakładnikami" decyzji Rady Europy o utworzeniu czarnej listy rosyjskich obywateli, którzy nie mają prawa wjazdu do państw Europy Zachodniej.

Norwegia nie jest członkiem Rady Europy, ale poparła niektóre sankcje wobec Rosji wprowadzone przez Radę, w tym m.in. utworzenie czarnej listy.

Norweski minister spraw zagranicznych Børge Brende wezwał do siebie rosyjskiego ambasadora Tejmuraza Ramiszwiliego w celu wyrażenia mu protestu przeciw działaniom władz Rosji w stosunku do członków oficjalnej delegacji parlamentarnej Norwegii. 

Przyjazd norweskiej delegacji do Rosji miał stanowić rewizytę. W czerwcu 2016 roku Norwegię odwiedziła delegacja Rady Federacji (wyższej izby rosyjskiego parlamentu), na czele której stał Konstantin Kosaczew.

 

Źródło: TASS