Polska Agencja Informacyjna

Nadanie tytułu Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata Wyróżniony

W Teatrze Królewskim - Stara Oranżeria w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie w czwartek,  20 kwietnia 2017 r. odbędzie się uroczystość nadania tytułu Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata sześciu polskim rodzinom.

Podczas ceremonii Ambasador Izraela w Polsce Anna Azari wręczy dyplomy honorowe oraz medale Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata rodzinom Bohaterów ratujących Żydów podczas II wojny światowej. W uroczystości wezmą udział p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk oraz Dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie Zbigniew Wawer.

Osoby pośmiertnie odznaczone to: Florentyna Józefa Krzeszewska i jej córka Florentyna Danuta, Aniela i Roman Lipscy, Zofia Modzelewska, Tadeusz Stępniewski, Natalia Tomczak, Helena i Bolesław Topolewscy oraz ich córka Antonina. Na ceremonię przybędą rodziny osób, które przez odznaczonych Bohaterów zostały ocalone z Holokaustu.

Medal Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata jest najwyższym izraelskim odznaczeniem cywilnym nadawanym od 1963 r. przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie. Otrzymują go osoby, które podczas II wojny światowej z narażeniem życia i bezinteresownie niosły pomoc prześladowanym Żydom. Medal do 1 stycznia 2017 r. otrzymało 26 513 osób, w tym 6 706 Polaków.

Współorganizatorem uroczystości jest Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, a partnerem wydarzenia Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.