Polska Agencja Informacyjna

Rosja: Trwają prace nad ustawą federalną, tworzącą na terenie rosyjskiej Arktyki specjalne strefy ekonomiczne

Projekt ustawy federalnej, gwarantującej arktycznym terytoriom Federacji Rosyjskiej status "nadzwyczajnych obiektów zarządzanych przez państwo", jest na ukończeniu. Niedługo powinna ona zostać skierowana do rozpatrzenia przez Dumę Państwową. O rychłej finalizacji prac nad ustawą 20 stycznia poinformował dziennikarzy mer Norylska, Oleg Kuriłow.

– To ogromny projekt, który w założeniu powinien regulować wszystkie sfery życia i zamieszkiwania na terenie Arktyki. Jednakże w tej chwili nie rozwiązano w nim jeszcze kwestii ochrony zdrowia, sprowadzania pracowników, zagwarantowania ulg mieszkańcom, przeprowadzki emerytów – wszystko to niepokoi ludzi. Dopóki nie jest znane źródło finansowania, trudno jest przewidzieć te czynniki, dlatego zaproponowałem pozostawienie możliwości wprowadzania zmian w tej ogromnej ustawie, do rozpatrzenia której mamy powrócić jeszcze w tym roku – powiedział Kuriłow.

Projekt ustawy zakłada utworzenie na terytorium rosyjskiej Arktyki ośmiu specjalnych stref ekonomicznych: Kolskiej, Archangielskiej, Nienieckiej, Workuckiej, Jamalsko-Nienieckiej, Tajmyrsko-Turuchańskiej, Północnojakuckiej i Czukockiej. Celem utworzenia specjalnych stref arktycznych jest rozwój na ich terytorium przemysłu i nowych technologii. Inwestorzy, którzy zdecydują się otworzyć przedsiębiorstwa na terenie specjalnych stref arktycznych będą mogli liczyć na znaczne ulgi podatkowe i celne.

 

Źródło: TASS