Polska Agencja Informacyjna

Rosja: Przeszukanie w Ermitażu w związku z defraudacją środków publicznych

Pracownicy rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) przeprowadzili 31 stycznia rewizję w budynku, należącym do petersburskiego kompleksu muzealnego Ermitaż. Biuro prasowe Ermitażu poinformowało, że przeszukania miały miejsce w pomieszczeniach muzealnego centrum restauratorsko-archiwalnego Stara wieś.

Rewizja w Ermitażu ma związek z feralnym kontraktem na budowę nowego archiwum przy ul. Szkolnej w Sankt-Petersburgu.  W 2016 roku spółka Mechstrojtrans podpisała z Ermitażem warty aż 3,67 mld rubli kontrakt budowlany i otrzymała 1 mld rubli zaliczki. Już pod koniec grudnia 2016 roku w rosyjskich mediach pojawiły się informacje o tym, że Mechstrojtrans nie dotrzymuje określonych w kontrakcie terminów i zalega z wypłatami dla podwykonawców. 

Wątpliwości rosyjskich organów ścigania budzi fakt, że dyrektor generalny Mechstrojtransa Walerij Rogow był już karany za defraudację środków państwowych. Rogow pełnił wcześniej obowiązki głównego inżyniera spółki Gorizont, która dopuściła się defraudacji przy budowie Muzeum Kosmonautyki w Kałudze. Śledczy sprawdzają, czy dyrekcja Ermitażu nie złamała prawa przy zawarciu kontraktu z Mechstrojtransem. 

 

Źródło: Fontanka.ru