Polska Agencja Informacyjna

Oman na 17. miejscu w Globalnym Raporcie Konkurencyjności

W efekcie dywersyfikacji gospodarki w Omanie, która jest elementem planu rozwoju wdrażanego od początku 1976, udało się osiągnąć znaczny postęp w tej dziedzinie.

Spadek cen ropy naftowej od czerwca 2014 roku stanowił niemałe wyzwanie dla rozwoju kraju, a jednocześnie dał możliwość dokonania zmian strukturalnych w gospodarce Omanu. Zbiegło się to w czasie z rozpoczęciem prac nad kilkoma planami rozwojowymi na lata 2016 – 2020, które stanowią cel dywersyfikacjo gospodarczej.

Dyrektor generalny ds. Rozwoju w Najwyższej Radzie Planowanie 'Abdullah Al-Wahibiyya zapewnił o sukcesie przedsięwzięcia. Strategia dywersyfikacji gospodarczej w Omanie skupia się na pięciu perspektywicznych sektorach: produkcji, transporcie, logistyce, turystyce i górnictwie.

Sułtanat Omanu jest w stanie osiągnąć swój cel, ponieważ znajduje się w światowej czołówce najnowocześniejszych infrastruktur. Kraj ten w 2015 roku znalazł się również na 17 miejscu (na 148) w Globalnym Raporcie Konkurencyjności. Świadczy to o sprzyjających warunkach rozwoju gospodarczego.

W roku 2016 Oman zajął 70 miejsce (na 189) w raporcie Doing Business, czyli wynik lepszy o 7 punktów w porównaniu z rokiem 2015. 70. miejsce plasuje Oman na 4. pozycji wśród krajów najbardziej przyjaznych dla prowadzenia biznesu na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej.

 

Źródło:

 

http://www.bna.bh/portal/news/730101