Polska Agencja Informacyjna

Arabia Saudyjska: Otwarcie obiektów przemysłowych na wybrzeżu

We wtorek 29 listopada król Arabii Saudyjskiej Salman bin Abdelaziz Al-Saud uczestniczył w otwarciu dwóch projektów infrastrukturalnych w regionie Jubail i Ras Al-Khair, czyli w przemysłowych miastach na wybrzeżu. 

Król Salman brał udział w otwarciu spółki chemicznej Sadara oraz Saudi Aramco Total Refining and Petrochemical w Jubail. Te dwa projekty, które są największymi obiektami w przemyśle rafineryjnym i petrochemicznym, zostały ustanowione w zgodzie z programem reform gospodarczych "Vision 2030".

Projekty mają na celu utworzenie nowych fabryk, mogących dać nowe miejsca pracy dla setek Saudyjczyków oraz przyciągnięcie zagranicznych inwestorów do Królestwa. Powstanie SATORP oraz Sadara jest wynikiem partnerstwa pomiędzy gigantem naftowym Saudi Aramco a Dow Chemical Company oraz Total.

Projekt Sadara to największy na świecie zintegrowany kompleks chemiczny, który jest wspólnym przedsięwzięciem Saudi Aramco i Dow, a znajduje się w mieście przemysłowym Jubail. Zdolność produkcyjna obiektu to około 3 mln ton wytworów chemicznych i plastikowych rocznie.

 

Źródło: Al-Iqtisadiya