Polska Agencja Informacyjna

Zjednoczone Emiraty Arabskie: Wzrost PKB w roku 2016

Minister gospodarki Zjednoczonych Emiratów Arabskich Sultan Al-Mansuri oświadczył, że PKB ZEA w roku 2015 wyniosło 43 mld USD, a spodziewane PKB na rok 2016 to prawie 49 mld USD.

- Był to trudny rok dla gospodarki krajowej, jednak utrzymuje ona tendencje wzrostowe i konkurencyjność. Pomimo skutków spadku cen ropy naftowej, zwłaszcza na Bliskim Wschodzie, który stanowi rynek eksportowy i jest podstawą gospodarki wielu państw oraz w świetle spowolnienia wzrostu w niektórych największych gospodarkach światowych, Zjednoczone Emiraty Arabskie nadal mogą się poszczycić unikalną i zaawansowaną zdolnością do radzenia sobie ze skutkami trudnych zmian ekonomicznych - oświadczył minister Al-Mansuri na uroczystości zorganizowanej z okazji 45-lecia powstania ZEA. Zdaniem przedstawiciela rządu, sukces państwa tkwi w reformach gospodarczych, które stanowią podstawę do wzmocnienia "odporności ekonomicznej". Dużą część PKB stanowią dochody m.in. z budownictwa, handlu, nieruchomości, transportu, telekomunikacji, czy turystyki.

Al-Mansouri zaznaczył przy okazji, że handel zagraniczny spoza sektora naftowego osiągnął w 2015 roku 1,75 biliona dirhamów. 

 

Źródło: Al-Hayat