Polska Agencja Informacyjna

Wznowienie wydobycia ropy ze wspólnych złóż Arabii Saudyjskiej i Kuwejtu nie wpłynie na ustalenia OPEC w sprawie ograniczenia produkcji surowca

Wydobycie ropy ze wspólnych złóż należących do Arabii Saudyjskiej i Kuwejtu może zostać wznowione po dwóch latach zastoju. Wznowienie produkcji nie będzie jednak wpływać na wynegocjowane przez członków OPEC, obniżki wydobycia.

Bloomberg informuje, że dwa państwa Zatoki zredukują produkcję na innych obszarach, aby zwiększyć możliwości wydobywcze na polach w Wafra i Khafji. Kraje nie zdecydowały jednak jeszcze o terminie wznowienia współpracy. Państwa mają równe prawa w użytkowaniu rezerw Wafra i Khafji, których łączna zdolność produkcyjna wynosi 500 tys. baryłek ropy dziennie. Według źródeł branżowych, obecnie trwają wstępne procedury oraz oczekiwanie na oficjalne wznowienie produkcji.

Według danych zebranych przez Bloomberga, produkcja Arabii Saudyjskiej wynosiła w zeszłym miesiącu 10,53 mln baryłek ropy dziennie, Kuwejt wytwarzał natomiast 2,95 mln baryłek dziennie.

 

 

Źródło: Ash-Sharq Al-Awsat