Polska Agencja Informacyjna

John Kerry z wizytą w Arabii Saudyjskiej

W niedzielę 18 grudnia w Rijadzie odbyło się spotkanie pomiędzy sekretarzem stanu USA Johnem Kerry'm a królem Arabii Saudyjskiej Salmanem bin Abdelazizem. Głównym tematem rozmów była „mapa drogowa” mająca zakończyć konflikt w Jemenie. Kerry wyraził nadzieję, że nowe zawieszenie broni zostanie uzgodnione w ciągu dwóch tygodni.

Po odbyciu rozmów z ministrem spraw zagranicznych Arabii Saudyjskiej Adelem Al-Jubeirem, amerykański polityk oświadczył, że każde porozumienie mające na celu zakończenie wojny w Jemenie, powinno również chronić bezpieczeństwo Arabii Saudyjskiej, której południowe granice są regularnie ostrzeliwane przez opozycjonistów Huthi. Podczas konferencji prasowej John Kerry zakomunikował, że Stany Zjednoczone zatrzymały na morzu kilka statków transportujących irańską broń do Jemenu.

Adel Al-Jubeir podkreślił, że wszelkie negocjacje polityczne w temacie Jemenu muszą zostać oparte na rezolucjach ONZ i inicjatywie państw Rady Współpracy Zatoki (GCC). Saudyjski minister zaprzeczył jednocześnie doniesieniom mówiącym o zaprzestaniu amerykańskiej pomocy militarnej dla Królestwa.

 

 

Źródło: Al-Hayat