Polska Agencja Informacyjna

Sekretarz generalny OPEC chwali rolę Kuwejtu w stabilizacji rynku naftowego

Sekretarz generalny Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) Muhammad Barkindo zakomunikował, że Kuwejt odegrał w ciągu ostatnich lat wiodącą rolę wewnątrz organizacji. Barkindo pochwalił wysiłki państwa Zatoki zmierzające ku przywróceniu równowagi i stabilności na światowym rynku naftowym.

Sekretarz generalny OPEC oświadczył w wywiadzie dla Kuwejckiej Agencji Informacyjnej, że Kuwejt w znacznej mierze przyczynił się do osiągnięcia listopadowego porozumienia ministrów ds. ropy naftowej w Wiedniu, które dotyczyło ustalenia limitów produkcyjnych surowca. Jednocześnie Barindo zapowiedział kolejne, wyznaczone na 21 stycznia w Wiedniu, spotkanie ministrów OPEC. Celem tego zebrania będzie dokonanie przeglądu dotychczasowych ustaleń i bieżącej sytuacji na rynku.

W niedzielę 8 stycznia sekretarz OPEC spotka się również z kuwejckim ministrem ds. ropy naftowej Essamem Al-Marzouqim, aby omówić szereg kwestii związanych z ostatnimi wydarzeniami na światowym rynku naftowym.

Sekretarz generalny OPEC wyraził zadowolenie z działań państw członkowskich, a wśród pionierów redukcji wydobycia surowca wymienił Arabię Saudyjską i Rosję. Porozumienie osiągnięte w listopadzie 2016 roku jest uważane za historyczną umowę, która narzuciła limit produkcji ropy naftowej do 1,2 mln baryłek dziennie, począwszy od stycznia 2017 roku.

 

 

Źródło: Al-Jarida