Polska Agencja Informacyjna

Arabia Saudyjska: W styczniu aresztowano dwóch obrońców praw człowieka

Human Rights Watch oraz Amnesty International donoszą, że w tym roku saudyjskie władze aresztowały już dwóch obrońców praw człowieka. Zatrzymani, Essam Koshak i Ahmad Al-Musheikhis zostali wezwani na przesłuchanie w Mekce i Qatif w zeszłym tygodniu.

Zdaniem organizacji, model aresztowań pasuje do represji stosowanych wobec co najmniej 25 adwokatów i dysydentów, którzy zostali skazani w roku 2011 na karę więzienia w wymiarze od 10 do 15 lat. Zarzutem w sprawie było „szerzenie niezgody, łamanie wierności wobec władcy, podburzanie opinii publicznej oraz zakładanie nielegalnych stowarzyszeń”.

Według doniesień, podczas przesłuchania 45-letni Essam Koshak nie mógł skorzystać z pomocy adwokata. Mężczyzna był przesłuchiwany w związku zamieszczonymi na jego koncie Twitter treściami dotyczącymi praw człowieka. Z kolei Ahmad Al-Musheikhis, który jest założycielem i członkiem niezarejestrowanego Centrum Praw Człowieka Adala, został wezwany na posterunek w miejscowości Qatif, następnie mężczyznę przetransportowano do Dammamu, gdzie pozostaje w areszcie. Zdaniem Amnesty International, Al-Musheikhis pomagał rodzinom osób zatrzymanych we Wschodniej Prowincji, gdzie ludność często protestuje wobec represji stosowanych przez państwo wobec szyickiej mniejszości mieszkającej na tym obszarze.

 

 

Źródło: BBC