Polska Agencja Informacyjna

Oman przyjmie więźniów z Guantanamo

Sułtanat Omanu zdecydował się w poniedziałek 16 stycznia na przyjęcie 10 więźniów amerykańskiego więzienia Guantanamo. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Omanu oznajmiło, że na prośbę prezydenta Baracka Obamy przejmie więźniów na pobyt czasowy. Nie ujawniono nazwisk skazanych, a Departament Obrony USA nie skomentował informacji opublikowanej przez resort państwa Zatoki.

W styczniu 2016 roku Oman przyjął już 10 więźniów Guantanamo z Jemenu. Również w czerwcu 2015 roku kraj przyjął sześciu innych aresztowanych.

Jakiś czas temu pojawił się informacja, że 19 z 55 więźniów amerykańskiego obozu na Kubie może opuścić więzienie w ostatnich dniach prezydentury Obamy. W czasie objęcia władzy przez Baracka Obamę w 2009 roku, w placówce znajdowało się 242 więźniów, a prezydent zapowiedział wówczas starania dążące do zamknięcia więzienia w Guantanamo. Większość aresztowanych powróciła już do Afganistanu, Arabii Saudyjskiej i Pakistanu. Prezydent elekt Donald Trump zapowiedział jednak podczas swojej kampanii wyborczej, że chce utrzymania więzienia, które chętnie „wypełniłby złymi kolesiami”.

 

 

Źródło: BBC Arabic