Polska Agencja Informacyjna

Iran chce współpracy z Arabią Saudyjską

Minister spraw zagranicznych Iranu Muhammad Jawad Zarif wezwał Arabię Saudyjską do współpracy, której celem będzie rozwiązanie konfliktu w Syrii i Jemenie. Minister wspomniał o ubiegłorocznej „udanej współpracy” pomiędzy państwami w sprawie Jemenu.

– Nie widzę żadnego powodu do stosowania wrogiej polityki pomiędzy Iranem a Arabią Saudyjską. Możemy bowiem wspólnie pracować, aby zakończyć tę tragiczną sytuację mieszkańców Syrii i Jemenu, Bahrajnu i innych państw w regionie – zakomunikował Zarif podczas Światowego Forum Ekonomicznego, które odbyło się w środę 18 stycznia w Szwajcarii.

Jeżeli chodzi o Arabię Saudyjską, w tym tygodniu minister spraw zagranicznych Adel Al-Jubeir określił stosunki saudyjsko-irańskie jako „napięte”, oskarżając jednocześnie Iran o „agresywną politykę”. – To wspaniałe, że może zapanować pokój i harmonia pomiędzy nami a Teheranem, jednakże konieczny jest obustronny wysiłek – podkreślił Al-Jubeir.

Arabia Saudyjska i Iran to regionalni rywale, którzy nie utrzymują stosunków dyplomatycznych. Państwa wspierają również inne frakcje w konfliktach w Syrii i Jemenie, czy Bahrajnie.

 

 

Źródło: BBC Arabic