Polska Agencja Informacyjna

Kuwejcka komisja parlamentarna ostro o wrogich działaniach Iranu

Kuwejcka komisja parlamentarna zaprotestowała przeciwko „antagonistycznym i prowokacyjnym” praktykom Iranu, oskarżając szyickie państwo o utrudnianie wszelkich form współpracy i prób odnowy relacji pomiędzy dwoma krajami.

Podczas spotkania z ministrem spraw zagranicznych Kuwejtu Shaikhiem Sabahem Al-Khalidem Al-Sabahem, komisja ostro skrytykowała Iran za działania przeciwko Kuwejtowi i innym członkom Rady Współpracy Zatoki (GCC). Do wrogich działań zalicza się przemyt broni, ładunków wybuchowych, szpiegostwo, agresywna postawa wobec arabskich państw w irańskich mediach oraz stwarzanie zagrożenie bezpieczeństwa w regionie. – Jesteśmy w stanie zagrożenia w regionie, bezpieczeństwo Arabów jest zagrożone. Wierzę jednak w zdolności i sprawność państw GCC, które są w stanie poradzić sobie ze wszystkimi tymi wyzwaniami – oświadczył szef komisji Ali Al-Deqbasi.

Stosunki pomiędzy krajami Rady Współpracy Zatoki a Iranem od dekad są bardzo napięte. Punktem zapalnym był atak Irańczyków na saudyjską ambasadę w Teheranie oraz konsulat w Meszhedzie. Po tym wydarzeniu Arabia Saudyjska zerwała stosunki dyplomatyczne z Iranem, a w ślad za Królestwem poszła reszta państw Zatoki, które regularnie wzywają swego wroga do przestrzegania umów międzynarodowych i nieingerowania w wewnętrzne sprawy krajów arabskich.

 

Źródło: Gulf News