Polska Agencja Informacyjna

Wzrost zjawiska kary śmierci na Bliskim Wschodzie, w jeden dzień dokonano w Kuwejcie siedmiu egzekucji

Organizacja humanitarna Human Rights Watch skrytykowała sytuację, która miała miejsce w Kuwejcie w środę 25 stycznia, kiedy władze państwa skazały siedem osób na karę śmierci. – Skazanie na karę śmierci siedmiu osób w dniu 25 stycznia potwierdza istnienie niepokojącej tendencji w regionie, która polega na intensyfikacji wymierzania kary śmierci przez rząd – zakomunikowała Sarah Leah Whitson, specjalistka ds. Bliskiego Wschodu w Human Rights Watch.

Egzekucje dokonane w Kuwejcie 25 stycznia są pierwszymi przypadkami wymierzenia tego typu kary od roku 2013, kiedy władze kraju przeprowadzały wyrok na pięciu osobach w przeciągu dwóch miesięcy.

W ostatnim czasie na Bliskim Wschodzie można zauważyć wzrost przeprowadzanych wyroków śmierci. Bahrajn zakończył ten miesiąc trzema egzekucjami, natomiast Jordania wydała 11 takich wyroków w roku 2014, po raz pierwszy od ośmiu lat. Arabia Saudyjska skazała na śmierć co najmniej 400 osób od początku roku 2014, natomiast w Iranie tylko w roku 2016 dokonano 437 egzekucji, co plasuje oba kraje w niechlubnej czołówce państw o najwyższej liczbie wymierzanych kar śmierci.

 

 

Źródło: BBC Arabic