Polska Agencja Informacyjna

Arabia Saudyjska wprowadza podatek VAT

Rząd w Arabii Saudyjskiej zatwierdził umowę mówiącą o ujednoliceniu podatku VAT w krajach Rady Współpracy Zatoki (GCC), przygotowując tym samym grunt do nałożenia podatku w Arabii Saudyjskiej. Opłaty mają zostać wprowadzone w przyszłym roku, a powodem tej decyzji jest spadek dochodów ze sprzedaży ropy naftowej.

Ceny ropy spadły drastycznie w ciągu ostatnich dwóch lat, wartość baryłki ropy obniżyła się o ponad 100 USD w roku 2014, schodząc do 30 USD w roku 2016. W ostatnich miesiącach odnotowano poprawę, ponieważ cena baryłki ropy uzyskała wartość 50 USD. Wprowadzenie podatku VAT jest częścią reform państw Zatoki, które mają na celu zmierzenie się z niekorzystnymi cenami ropy naftowej, odbijającymi się negatywnie na przychodach państw.

Arabia Saudyjska, posiadająca jedne z największych złóż ropy na świecie i będąca najpotężniejszą gospodarką w świecie arabskim, zrezygnowała z ogromnych projektów i obniżyła wynagrodzenia ministrów na skutek działań oszczędnościowych i potrzeby załatania dziury budżetowej, która osiągnęła w ubiegłym roku 97 mld USD.

 

 

Źródło: Al-Jarida