Jak brexit wpłynął na międzynarodową wymianę towarów?

Jak brexit wpłynął na międzynarodową wymianę towarów?

Od 1 stycznia 2021 roku, czyli w momencie zakończenia tzw. okresu przejściowego dla Wielkiej Brytanii, która opuściła Unię Europejską, przeprowadzane transakcje z UK są traktowane jak wymiana handlowa z innymi krajami trzecimi. Aktualnie wszystkie dostawy realizowane do Zjednoczonego Królestwa są traktowane jako eksport i podlegają odprawie celnej. Sprawdź, jakie warunki musi spełnić każdy przewoźnik czy spedytor, aby legalnie przewozić towary do UK.

Co się zmieniło po brexicie?

Wraz z końcem obowiązującego okresu przejściowego powróciły kontrole graniczne i celne. Trzeba jednak wspomnieć, że, mimo iż Wielka Brytania jest aktualnie traktowana jako kraj trzeci, to dzięki podpisanej umowie o handlu i współpracy między UE a Zjednoczonym Królestwem, nadal obowiązują zerowe stawki celne oraz kontyngenty na handel towarami (pod warunkiem spełnienia specjalnych reguł pochodzenia). Przedsiębiorcy, którzy chcą nadal współpracować z kontrahentami z UK, muszą dokonać rejestracji firmy na Platformie Usług Elektronicznych Służby Celnej (PUESC), aby otrzymać numer EORI. Ponadto wymagane jest składanie stosownych zgłoszeń i deklaracji celnych wraz z opłacaniem VAT-u i akcyzy.

Jak wygląda wymiana handlowa z Irlandią Północną?

Mimo iż Wielka Brytania formalnie nie jest już członkiem Unii Europejskiej i stosuje odrębne procedury celne w wymianie międzynarodowej, to Irlandia Północna (w tranzycie z państwami UE) zachowuje dotychczasowe zasady unijne (w tym Unijny Kodeks Celny i przepisy dotyczące akcyzy). W tym przypadku brexit niczego nie zmienił, dzięki protokołowi w sprawie Irlandii i Irlandii Północnej zawartemu w umowie o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa z UE. 

Gdzie szukać informacji na temat aktualnych procedur celnych?

Gdy Wielka Brytania należała do UE, obowiązywały znacznie inne przepisy, następnie przewoźnicy musieli dostosować się do zmian wprowadzonych podczas rocznego okresu przejściowego. Obecnie procedury są jeszcze inne, dlatego wielu przedsiębiorców może być nieco pogubionych, co niestety prowadzi do błędów popełnianych podczas wymiany handlowej. Najlepiej w takiej sytuacji skorzystać z doradztwa agencji celnej, która pomoże w załatwieniu wymaganych formalności oraz zorganizuje szkolenie dla pracowników na temat najważniejszych kwestii związanych z eksportem towarów do UK.