Jak wygląda obrót towarowy z UK po brexicie?

Jak wygląda obrót towarowy z UK po brexicie?

Mimo iż Wielka Brytania opuściła Unię Europejską już w 2020 roku, nadal wielu przedsiębiorców ma trudności w odnalezieniu się w nowej rzeczywistości oraz dopełnieniu formalności urzędowych. Pomocna tutaj może okazać się współpraca z agencją celną, która doradzi i wyjaśni niejasne procedury oraz przygotuje dokumentację. Sprawdź, jak bardzo zmieniła się wymiana handlowa między Polską a Wielką Brytanią od brexitu. 

Jakie zasady obowiązują podczas wymiany handlowej z Wielką Brytanią?

Przedsiębiorcy powinni zadbać o każdy aspekt planowanej wymiany handlowej, aby podczas kontroli celnej nie narazić się na problemy czy nawet kary finansowe i tym samym spore opóźnienia w dostawie produktów. Wśród najważniejszych wymogów stawianych przed handlowcami pochodzącymi z Polski oraz innych państw UE można wymienić m.in.:

  • rejestrację w systemie GVMS,
  • zgłaszanie w systemie IPAFFS ładunków z produktami roślinnymi i pochodzenia zwierzęcego (dodatkowo importer musi przedłożyć świadectwa zdrowia produktów POAO, HRFNAO i ABPs oraz certyfikaty fitosanitarne),
  • dostęp do GB Safety & Security wraz z wydaniem numeru GMR (Numer Referencyjny Przewozu Towarów),
  • przedstawienie dokumentów potwierdzających pochodzenie towarów,
  • posiadanie deklaracji bezpieczeństwa i ochrony (Safety and Security Declarations).

Jakie produkty nie mogą być przewożone na teren UK?

Część produktów nie może być importowana do Wielkiej Brytanii. Mowa głównie o chłodzonym mięsie mielonym, oddzielonym mechanicznie mięsie pozyskanym z drobiu i ptaków bezgrzebieniowych lub ptaków łownych, surowym mleku od krów (zarażonych gruźlicą) oraz nieklasyfikowanych jajkach. Zgodnie z obowiązującymi przepisami obrót towarowy pomiędzy krajami UE a Wielką Brytanią znacznie różni się od wymiany handlowej sprzed lat. Przedsiębiorcy przed rozpoczęciem współpracy z brytyjskimi kontrahentami powinni zapoznać się ze wszystkimi procedurami i zakazami.

Gdzie znaleźć informacje na temat wymogów obowiązujących w obrocie towarowym?

Przedsiębiorcy zajmujący się importem i eksportem towarów pomiędzy Polską a Wielką Brytanią powinni na bieżąco śledzić wszystkie zmiany wprowadzane w przepisach celno-skarbowych. Wiele osób decyduje się na udział w szkoleniach, podczas których wyjaśniane są niejasne kwestie i obowiązujące procedury rynkowe. Taki kurs to idealny wybór dla przedstawicieli branży spedycyjnej i logistycznej.