Brodzik głęboki czy płytki? Które rozwiązanie jest lepsze?

Brodzik głęboki czy płytki? Które rozwiązanie jest lepsze?

Czeka Cię wybór armatury do łazienki? Każdy, kto stał przed tym zadaniem, wie, że stanowi ono czasem wyzwanie. Trzeba wziąć szereg czynników pod uwagę, w tym m.in. to, czy brodzik powinien być głęboki, czy płytki. Jeśli i Ty się nad tym zastanawiasz – przeczytaj poniższy artykuł, porównujący oba rozwiązania.

Zalety brodzika płytkiego

Płytszy model niesie ze sobą kilka korzyści, jakie trudno przecenić. Najważniejsza zdecydowanie to wygoda użytkowania. Tyczy się to w szczególności osób starszych lub z ograniczoną mobilnością, które muszą mieć odpowiednie warunki, by wejść do kabiny. Wysokie brzegi i głębsza podstawa mogą być niewygodne, a nawet potencjalnie niebezpieczne, gdyż ryzyko potknięcia się lub poślizgu jest wyższe.

Z drugiej strony – płytkie brodziki mają to do siebie, że wyglądają zgrabniej. Dzięki temu świetnie komponują się z niewielkimi pomieszczeniami, gdzie liczy się każdy metr. Lepiej też pasują do nowoczesnych, minimalistycznych wnętrz. Ponadto – często są to modele wpuszczane w podłogę, co stanowi dodatkowe uatrakcyjnienie tego wariantu.

Korzyści z posiadania brodzika głębokiego

Jakie zalety natomiast ma brodzik głęboki? To idealne rozwiązanie dla rodzin z dziećmi, które nie mają w łazience miejsca na wannę. Wysokie brzegi pozwalają na wypełnienie misy wodą do takiego stopnia, by w komfortowych warunkach umyć nawet nieco starsze dziecko, bez konieczności inwestycji w dodatkową wanienkę dziecięcą. Z tego samego powodu na pewno docenią taki model właściciele psów, mieszkający z nimi w bloku. Teoretycznie – można umyć zwierzaka także w płytszym brodziku, ale w praktyce często wiąże się to z większym sprzątaniem, gdy będzie się wyrywać.

W przypadku głębszego wariantu łatwo też namoczysz brudne ubrania lub zrobisz pranie ręczne. Wystarczy zatkać odpływ, wlać wodę i dodać detergentu, a później – zwykle tylko spłukać osad i resztki preparatu, a dno kabiny samo wyschnie. W końcu – prysznic z taką podstawą bardzo dobrze prezentuje się w nieco większych łazienkach.

Dwa rozwiązania na różne potrzeby

Trudno orzec, czy jedno rozwiązanie jest lepsze od drugiego. W pewnych warunkach posiadanie brodzika głębokiego będzie korzystniejsze od wersji płytkiej – i na odwrót. Najważniejsze, by zdefiniować swoje potrzeby, pamiętając przy tym, że to decyzja na lata. A gdy już zdecydujesz, co będzie Ci potrzebne – wybierz dobry sklep i dokonaj zakupu.