Parametry haków holowniczych, jakie należy wziąć pod uwagę

Planujesz podróżowanie z przyczepką? Oprócz marki i modelu samochodu, przy zakupie haka holowniczego musisz wziąć pod uwagę inne parametry. Liczy się m.in. maksymalny tonaż, wiązka i nacisk. Jak to sprawdzić? Dowiesz się o tym z artykułu poniżej. Przeczytaj go już teraz, a łatwo wybierzesz potrzebny Ci produkt.

Maksymalny uciąg

Jednym z najważniejszych czynników, na który trzeba zwrócić uwagę w pierwszej kolejności, jest maksymalny tonaż, czyli uciąg zaczepu. Określa on, jak ciężka może być przyczepa z ładunkiem. Hak holowniczy powinien mieć możliwość ciągnięcia łącznie około 85% masy pojazdu. To najbezpieczniejsze i najbardziej komfortowe rozwiązanie.

Nacisk

Czynnik ten odgrywa dużą rolę ze względu na siły oddziałujące pionowo na tę część podczas postoju. Wiele w tym przypadku zależy od tego, jakim autem – typem i modelem, się dysponuje. Zazwyczaj jednak parametr ten powinien się mieścić w widełkach od około 25 do 90 kilogramów.

Wiązka

Wybierając zaczep, trzeba mieć na uwadze także rodzaj wiązki elektrycznej. W sprzedaży dostępne są modele:

  • uniwersalne,
  • dedykowane,
  • siedmiobiegunowe,
  • trzynastobiegunowe.

Produkty uniwersalne są tańsze i łatwe w montażu, jednak nie są one perfekcyjnie dopasowane do konkretnego auta. Stawiając zaś na rozwiązania dedykowane, np. hak do audi A4, wybierasz droższe, ale za to perfekcyjnie dostosowane do konkretnego modelu, gwarantujące najwyższe bezpieczeństwo. Trochę inaczej wygląda klasyfikacja dwóch ostatnich typów – ich wybór powinien zależeć od tego, czy będziesz ciągnął lekką, czy ciężką przyczepę.

Wybierz hak renomowanej firmy

Ostatecznie warto zwrócić uwagę na to, jakiej firmy kupuje się hak holowniczy. Niezależnie, czy wybierasz go do audi, czy pojazdu innej marki – postaw na produkty sprawdzonych marek. Wtedy masz pewność, że są one wykonane z najwyższej jakości materiałów i z dbałością o standardy. Łatwo znajdziesz je w sklepach specjalizujących się w sprzedaży haków.