Silniki elektryczne – rodzaje i zastosowanie

Maszyny przemysłowe, linie produkcyjne, tramwaje i pociągi, urządzenia AGD to przykłady konstrukcji, do których pracy jest niezbędna jednostka napędowa. Jej zadaniem jest przekształcenie energii prądu stałego lub zmiennego w mechaniczną z wykorzystaniem zasad elektrodynamiki. Chociaż funkcja wszystkich modeli jest taka sama, silnik asynchroniczny i synchroniczny różnią się budową oraz parametrami. Mogą też mieć dodatkowe wyposażenie, czego przykładem są maszyny elektryczne z hamulcem czy ich wariant kołnierzowy. Stwarza to niezwykle szerokie możliwości zastosowania w niemal każdej dziedzinie przemysłu.

Silniki jedno- i trójfazowe

Jednym z podstawowych kryteriów klasyfikacji jednostek napędowych na prąd zmienny, jest ich podział pod kątem liczby faz. W sprzedaży mamy zarówno silniki elektryczne jednofazowe, jak i trójfazowe. Różnią się one napięciem zasilania, które w pierwszym przypadku wynosi 230 V, a w drugim – wymaga gniazda przemysłowego o napięciu 400 V. Jednocześnie model elektryczny trójfazowy charakteryzuje się znacznie większą mocą, dzięki czemu może napędzać duże maszyny. Natomiast jego jednofazowy odpowiednik, chociaż nieco mniej wydajny, gwarantuje stabilniejszą pracę i jest znacznie bardziej elastyczny w zastosowaniu.

Pod względem mocy jednostki zasilane jedną fazą zazwyczaj nie wykraczają poza 2 kW, podczas gdy te drugie mają powyżej 3 kW. Jest to jeden z podstawowych parametrów, który decyduje o wyborze modelu do konkretnego zastosowania. Ze względu na możliwości pracy większe i silniejsze jednostki są wyposażeniem maszyn budowlanych, górniczych czy przemysłowych. W zasilaniu wyciągarek i innych dźwigowych stosuje się wariant elektryczny z hamulcem. Jednostki napędowe z jedną fazą można znaleźć w urządzeniach AGD.

Silniki synchroniczne i asynchroniczne

Jednostki napędowe zasilane prądem przemiennym dzielą się też ze względu budowę i zasadę działania. Do najczęściej wykorzystywanych zaliczają się silniki asynchroniczne, nazywane też indukcyjnymi. Modele tego typu są odporne na przeciążenia i różnią się od maszyn drugiego typu budową wirnika. Jest on bowiem dodatkowo wyposażony w magnesy stałe lub elektromagnesy. Ze względu na sposób pracy te dwa typy motorów mają różne zastosowanie. Pierwszą można znaleźć w większości urządzeń AGD i maszyn. Pod względem budowy najczęściej jest to model klatkowy. Natomiast druga jest wykorzystywana w przemyśle wytwórczym, elektrowniach oraz jako regulator napięcia.

Silniki elektryczne dostępne w asortymencie wybranych firm

Specjalnością wielu firm jest dystrybucja elementów systemów napędowych i sterowania. Oferują między innymi bogatą gamę jednostek napędowych marki Bonfiglioli oraz kilku innych producentów – Tamel, Besel, Indukta, Celma, Siemens, AC-Motoren. Są to tanie konstrukcje nierdzewne o zróżnicowanych parametrach. W asortymencie znajdziecie zwykle Państwo modele o różnej budowie, zasadzie działania i o szerokim zakresie mocy. W sprzedaży są też modele specjalne – z falownikiem, wariant z hamulcem, oraz ze specjalnym systemem mocowania. Warto również o takie rozwiązania dopytać sprzedawców.