Stół loftowy — z jakiego materiału?

Stół loftowy — z jakiego materiału?

Mebel przeznaczony do spożywania posiłków musi być wybrany szczególnie starannie. Od stolika na przykład kawowego nie wymaga się tak wiele, nie jest bowiem narażony na uszkodzenia tak mocno jak wariant kuchenny czy jadalniany. Ważny jest zwłaszcza materiał —  odporny na zabrudzenia, wilgoć i czyszczenie. Sprawdź, z jakich materiałów wykonuje się blaty i na jaki najlepiej postawić w przypadku stołu loftowego.

Drewno

To typowe rozwiązanie w przypadku mebli loftowych. Drewniany blat zwykle łączony jest z metalowymi nogami, nieraz też obrzeżami, ale nie jest to regułą, gdyż znaleźć można też wersje wykonane w całości z drewna, np. litego dębu. Mają one surowy, typowy dla tego stylu wygląd.

Drewniane stoły loftowe są bardzo trwałe i niezawodne. Są w stanie przez dziesięciolecia zachować pierwotny wygląd. Poza tym blat może mieć różną fakturę i odmienne odcienie, zależnie od zastosowanego gatunku drewna. Co ważne, takie stoły pasują nie tylko do loftów, ale też wnętrz klasycznych i wszystkich innych, w jakich znajdują się elementy z drewna.

Szkło

Szklane blaty nie są w przypadku stołów loftowych rzadkością, choć na pewno spotyka się je rzadziej niż drewniane —  i choćby dlatego są warte wyboru. Szło jest uniwersalne i pasuje do wszelkich stylów, jest też bardzo funkcjonalne —  do takich celów stosuje się wariant hartowany, a więc bezpieczny. Taki mebel może znaleźć się nawet w domu, gdzie są małe dzieci.

Stawiając na ten mebel, trzeba jednak pamiętać, że utrzymanie blatu w czystości może być skomplikowane. Na szklanej tafli widoczne są odciski palców, zacieki oraz kurz, a jej czyszczenie musi odbywać się z wykorzystaniem odpowiednich środków i akcesoriów.

Laminowana płyta wiórowa

Choć na pierwszy rzut oka może doskonale imitować drewno, nie jest w stanie mu dorównać. Za to meble wykonane z jej użyciem są zdecydowanie niedrogie —  to prawdopodobnie najtańsza opcja. Przekłada się to jednak na krótką żywotność. Na takim blacie mogą pojawiać się uszkodzenia mechaniczne, a pod wpływem wilgoci —  pęcherzyki.

Fornir MDF

Materiał ten odznacza się bardzo dobrą trwałością i wygląda niemal tak samo pięknie jak drewno. Jeśli przy tym zapewni mu się odpowiednią pielęgnację, posłuży doskonale przez wiele lat i stale będzie wyglądał tak samo dobrze jak w dniu zakupu.